A MAGYAR KÖLTÉSZET NAPJA A MÚZEUMBAN
Szerző: Kálmán Margit, Tas-Nagy Ágnes
Tematikus tárlatvezetéseinken a magyar költészet napja alkalmából igyekszünk párhuzamokat találni iparművészet és költészet között. Versekkel és a hozzájuk, szubjektív módon választott alkotásokkal szeretnénk a látogatók számára közelebb hozni a művészetek társulásának többletélményét: igazolva ezzel a szecesszió összművészeti törekvését, versolvasásra buzdítva a résztvevőket és a cikkünk olvasóit is!
WALLA JÓZSEF GYÁRA
Szerző neve: Bikali Krisztina
Walla József (1855-1920) Róth Miksa apósa és keresztapja, valamint cementáru és műkőgyáros volt. Termékei nagy népszerűségnek örvendtek a 19. század végén, de különösen a századfordulón, amikor is az építőipar, azon belül pedig a cementipar jelentős fejlődésnek indult a fővárosi és vidéki építkezések számának növekedése miatt. A Walla-gyár termékei hazánkban ma is számos helyen megtalálhatók, melyekért Walla nagy elismeréseket szerzett.
A KERESZTÚT MEGFESTETT SZEREPLŐI: RÓTH MIKSA 16. SZÁZADI ÜVEGEI
Szerző: Kuslits Júlia
Nem tudjuk, a keresztút üvegpár pontosan honnan került Róth Miksa gyűjteményébe, vagy hogy ki készítette őket. A művek alapos vizsgálata azonban sok információt felfedhet előttünk. A 99.94.1.-es számú mű megmutatta, hogy az alkotások 1570-re datálhatók, és német nyelvterületről származnak. Bár a megkopott zománcfesték nehezítette a jelenetek felismerését, a keresztút állomásai és az ábrázolási hagyományok valószínűsíthetővé teszik a szereplők személyazonosságát. Ezek segítségével a 99.93.1.-es leltári számú művön a keresztút első állomását ismertem fel, a párján pedig négy állomás, a 3-6. állomások ötvözetét fedeztem fel.
KÖRFORGÁSBAN - A RÓTH MIKSA EMLÉKHÁZ ÉS GYŰJTEMÉNY KÖZÖSSÉGÉNEK INTERJÚSOROZATA
Szerző: Pintér Zita
Interjúsorozatot indítunk a blog felületén, amely közösségünk tagjait mutatja majd be: megismerhetitek, kik tevékenykednek nap mint nap a múzeum fejlődéséért, kik hozzák az új ötleteket, kikkel találkozhattok programjainkon, és kik dolgoznak azért, hogy intézményünk egy fejlődő, izgalmas, sokak számára szerethető hely legyen.
A múzeum munkatársainak és gyakornokainak személyes történeteit, egykori benyomásait, motivációit ismerhetitek meg az írások által, hétköznapjaink meghatározó perceiről olvashattok mostantól havonta egyszer. Bízunk abban, hogy a beszélgetések nem csak érdekes olvasmányok lesznek számotokra, hanem közösségünk tagjairól készült lenyomatokká is válnak, amelyeket Nikol Fuska gyakornokunk portréfotói tesznek még emlékezetesebbé.
Az első interjút Bársony Viktóriával, blogunk olvasószerkesztőjével készítettük. Fogadjátok szeretettel!